Scenariusz zajęć nr 22 Temat: Podróż po Polsce – poznajemy różne krajobrazy Cele operacyjne: Uczeń: wyszukuje w tekście potrzebne informacje, rozróżnia na ilustracji krajobraz nadmorski, nizinny i górski, podaje przynajmniej po jednym elemencie charakterystycznym dla krajobrazu
Nie mam jednak zamiaru układać Państwu listy przebojów, ale zabrać w niezwykłą podróż muzyczną do różnych zakątków świata, gdzie usłyszymy nieznane dotąd rytmy, melodie oparte na różnych muzycznych skalach. Z uwagi na dużą ilość prezentowanego materiału nasza podróż będzie trwać w czasie przez najbliższe miesiące.
Dzień Kosmosu. Scenariusz zajęć. Scenariusz z okazji Dnia Kosmosu. obchodzonego w przedszkolu. Data zajęcia: 21.05.2015. Prowadząca: Marzena Pucka. Temat: Podróż rakietą w kosmos. Cel główny: • Wzbogacenie wiadomości na temat Układu Słonecznego; stworzenie warunków do różnorodnej działalności dziecka; wdrażanie do
Europejskie podróże małe i duże – Dzieci Starsze – Duńskie klocki | przedszkouczek.pl oferuje scenariusze i pomoce dydaktyczne na każdy dzień zajęć w przedszkolu. Zapraszamy! Przedszkolaki otrzymają list od Syriusza - maskotki Unii Europejskiej - z którym wyruszą w podróż po Europie. Przygodę rozpoczną w Danii - zapoznają się z jej flagą, hymnem i położeniem na mapie
Powitanie przez dotyk. Dzieci siedzą na podłodze. „Witamy swoje nogi” – dzieci przesuwają się po podłodze na pośladkach i dotykają swoimi stopami stóp jak największej liczby kolegów, mówiąc przy tym „dzień dobry, cześć”. Dzieci mogą witać się dłońmi, czołami, barkami, plecami, kolanami, łokciami. Zaczarowany ptak.
zajęć dla nauczyciela oraz instrukcje wraz z mate-riałami pomocniczymi do powielenia dla uczniów. Proponowane zajęcia mogą być przeprowadzane w ramach godzin wychowawczych, lekcji historii, wiedzy o społeczeństwie lub lekcji języka polskie-go. Na przeprowadzenie ich potrzeba od dwóch do czterech godzin lekcyjnych. Sposób wykorzysta-
Przebieg zajęć. 1. Kosmos to znaczy - działania oparte na burzy mózgu i zagadkach słowno-obrazkowych. Nauczyciel informuje dzieci, że wybierają się w kosmiczną podróż. Wykorzystując burzę mózgu spisuje wszystkie skojarzenia dzieci z kosmosem . 2. Widokówki z kosmosu - wykorzystanie zagadek słowno-obrazkowych.
Niech Twoja podróż samolotem będzie tak niesamowita jak Ty. Bezpiecznych podróży i udanej podróży! Przeżyj niesamowitą podróż lotniczą i ciesz się każdą chwilą swojej przygody. Bezpieczne podróże! Przeczytaj także - Najlepsze cytaty z podróży i podpisy na Instagram. Najlepsze życzenia na podróż lotniczą:
Przebieg zajęć: 1. Powitanie wszystkich zebranych na spotkaniu pirackim „ahoj”. Przedstawienie kapitanów i celu wyprawy. Poprawne wykonanie wszystkich zadań skutkuje otrzymaniem przez dzieci pasowania na pirata na koniec wyprawy. 2. Zabawa „statek na fali”-wszyscy uczestnicy siadają na dywanie, w siadzie skrzyżnym,
Numer: 17041. Przesłano: 2012-10-17. Dział: Przedszkole. Rówieśnicy z różnych krajów. Scenariusz zajęć, 5-6 latki. Scenariusz Dnia Aktywności Edukacyjnej. Opracowanie i realizacja: mgr Karina Stępień. Temat dnia: Rówieśnicy z innych krajów. „Jesteśmy całkiem różni, a jednak tacy sami”.
ZiIEHDt. Ostatnio pobierane Znajdź dla siebie Scenariuszowi towarzyszą gotowe pomoce dydaktyczne: fotografie Inuitów i zwierząt polarnych – znajdziesz je TU; karty pracy i ilustracje do ćwiczeń – TU. Uwzględniono w nim następujące cele szczegółowe: odczytywanie globalne wyrazów; rozszerzenie wiadomości o życiu zwierząt i ludzi na obszarach biegunowych; wyszukiwanie litery „e” w wyrazach; układanie z rozsypani literowej wyrazu „Eskimos”; rozwijanie działań twórczych dziecka. Wybrane propozycje ze scenariusza: ● Z wizytą u Eskimosów. Zaproszenie dzieci przez kukiełkę przedstawiającą literę „E” do krainy polarnej – w odwiedziny do Eskimosów. Odszukanie na mapie biegunów. Rozmowa z dziećmi na tematy związane z życiem na obszarach biegunowych. Wskazanie, że Eskimosi żyją w Arktyce, zaś biegun południowy nie jest zaludniony – przebywają tam jedynie pracownicy stacji badawczych. Pokaz ilustracji Eskimosa – określanie przez dzieci cech charakterystycznych postaci (skośne oczy, czarne włosy itp.). Wspólnie z nauczycielką dzieci wymyślają, w jaki sposób można się tam dostać, np. statkiem, samolotem, balonem. Nauczycielka proponuje dzieciom wybranie się statkiem do krainy wiecznej zimy. Na dywanie dzieci rozkładają np. materace i siadają na nich. Przy muzyce dzieci „wiosłują”, wypatrują przez „lornetki” krainy polarnej. ● Gdzie jest „e”? Nauczycielka rozkłada obrazki na dywanie z mieszkańcami krainy polarnej. Każde dziecko wybiera dowolny obrazek i szuka w sali ukrytych wyrazów przedstawiających nazwę zwierząt (orka, niedźwiedź polarny, wilk polarny, pingwin, renifer, płetwal, mors, foka). Wyszukiwanie litery „e” w wyrazach. Pacynka – literka „e” sprawdza poprawność wykonanego zadania (…). Pomoce Pliki umieszczone są do osobnego pobrania
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji * - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. Baśń jest podstawowym gatunkiem literackim dla dzieci w wieku przedszkolu. Dzieci chętnie słuchają, opowiadają , ilustrują, bawią scenariusz powstał na zakończenie cyklu zajęć „ W krainie baśni”. Ukazuje zabawy oparte na znanych dzieciom baśniach i bajkach. Dzieci bawiąc się ponownie przeżywają baśniowe przygody. Scenariusz zajęć przeprowadzony w grupie sześciolatków, w Przedszkolu Samorządowym w Gródku. Temat: Podróż do bajkowego lasu. Cel. Inspirowanie dzieci do zabaw opartych na znanych bajkach i baśniach, utrwalenie ich treści. Cele operacyjne Dziecko: zna treści ulubionych baśni i bajek, swobodnie wypowiada się, umie zinterpretować muzykę gestem i ruchem, potrafi kierować własną aktywnością, ćwiczy sprawność ruchową i refleks, ćwiczy uwagę i percepcję wzrokową, umie współdziałać w zespole. nawiązuje ściślejsze kontakty z rówieśnikami. Metody. słowne czynne elem. pedagogiki zabawy, aktywizujące. Formy. z całą grupą w zespołach. Środki dydaktyczne: Prace dzieci na dużych arkuszach, elementy garderoby, czapka pilota, szeroka, kolorowa wstążka, chustki (tyle ile dzieci), szklana kula, fr. tekstów bajek na kartkach, 4 koła hula- hop, 4 koperty z puzzlami (ilustracjami bajek), miękka piłka, muzyka. Przebieg. Galeria „leśnych obrazów”. wyeksponowanie w sali wcześniej wykonanych prac dzieci, tworzą one „ leśną scenografię”, tj drzewa, krzewy, zwierzęta, zamek, nadają całości pomieszczenia bajkowy nastrój. Dzieci mają za zadanie odszukać swoje prace i porozmawiać na ich temat. Materiały: prace dzieci powinne być wykonane na dużych arkuszach papieru. Powitanie przez prowadzącego. Witam tych, którzy...( osoby, które czują się powitane machają ręką) mają dzisiaj dobry humor, lubią poznawać nowe książki, lubią słuchać bajek na dobranoc, chcą wybrać się w podróż do Bajkowego Lasu. Garderoba – przygotowanie podróżnych strojów. Ponieważ za chwilę mamy udać się w podróż, musimy się do niej przygotować. Wybieramy się przecież do bajkowego lasu, a tam obowiązują bajkowe stroje. Zapraszam wszystkich do garderoby. Materiały: w kolorowych pudłach znajdują się elementy garderoby: kapelusz, chustki, krawaty, kamizelki, czapki z daszkiem i inne. Kasa biletowa. Jeśli jesteś gotowy do podróży, możesz zakupić bilet lotniczy. Wpisz na nim swoje imię i przyklej do ubrania w widocznym miejscu. Materiały; kolorowe bilety z folii samoprzylepnej w czterech kolorach. Lot samolotem. Nauczyciel zaprasza wszystkich na pokład samolotu. Uwaga, uwaga! Wszystkich chętnych do wzięcia udziału w naszej zabawie zapraszam na pokład samolotu. Jest jednak pewna trudność. Postarajcie się pomóc mi uruchomić samolot. ( zabawa integracyjna przy tańcu „Samolot”). Materiały; czapka pilota, kaseta z nagraniem. Ścieżka wśród drzew. W krainie w której wylądowaliśmy, mieszka Wróżka. Zaczarowała ona cały las. Do Bajkowego Lasu prowadzi tylko jedna ścieżka, którą za chwilę pójdziemy i my. Ten odcinek drogi przebywamy pojedyńczo ( ścieżkę stanowi szeroka wstążka o długości około 2 metrów), równocześnie nie marnujemy okazji do podziwiania tajemniczego lasuu. Materiały; szeroka, kolorowa wstążka, spokojna muzyka. Kwiatowy deszcz. Niespodziewanie w Bajkowym Lesie na nasze powitanie zaczęły spadać z nieba kolorowe płatki kwiatów ( nauczycielka rozrzuca po sali kolorowe szyfonowe chustki). Każdy łapie jeden kolorowy płatek i zamyka go w dłoni. Za chwilę w naszych rozkwitną czarodziejskie kwiaty. Spróbujcie je wyczarować, otwierając powoli dłonie ( chustki rozwijają się). Materiały; szyfonowe, kolorowe chustki po jednej dla każdego dziecka. Kolorowa mgła. Utworzyła się gęsta i dziwna mgła, która spowodowała , że wszyscy nagle zaczęli tańczyć ( taniec z chustką). Na zakończenie tańca wszystkie chustki zostały zlożone do kosza. Materiały; wykorzystać spokojną muzykę Vangelisa. Czarodziejska kula. Mgła opadła. Dzieci wędrując po lesie znalazły czarodziejską kulę z listem od Wróżki; Drogie dzieci! Jeśli chcecie iść dalej, pomóżcie mi włożyć pomieszane kartki do właściwych książek. Powiedzcie z jakiej bajki pochodzi zagubiony fragment. W kuli znajduje się kilka kartek z zagadkami. Dzieci losują je i próbują na nie odpowiedzieć: z jakiej bajki pochodzi dany fragment? Materiały: czarodziejska kula – pojemnik na kwiaty, umieszczony wcześniej w niewidocznym miejscu w sali, w nim znajdują się teksty bajek{ zapisane wcześniej na sześciu kartkach), patrz zagadki z czarodziejskiej kuli. Bajkowe przygody . Pomogliśmy wróżce uporządkować bajki, możemy więc iść dalej. Zobaczymy kogo spotkamy w lesie. Prowadzić nas będzie muzyka. Jeśli nagle ucichnie, należy się zatrzymać i nasłuchiwać czy ktoś nie idzie. Polecenia do wykonania w przerwie między kolejnym muzycznym urywkiem: zbieramy chrust na opał, tak jak Jaś i Małgosia, spotykamy w lesie wilka i jesteśmy bardzo wystraszeni, Śpiąca królewna dotknęła wrzeciona i usnęła twardym snem, My zasnęliśmy razem z nią. Kopciuszek szyje sukienki dla sióstr na bal, Krasnoludki pracują w lesie Materiały: nagrania z rytmiczną muzyka. Tajemniczy rękopis. Zobaczcie znowu coś znaleźliśmy. To rękopis bajki „Czerwony Kapturek”. Znacie ją doskonale, ale wydaje mi się, że zakradł się tu jakiś psotnik. Pozamieniał miektóre wyrazy w tej bajce. Jeśli rozpoznacie, że coś się nie zgadza, klaśnijcie głośno w dłonie. Materiały: zmieniony tekst bajki o czerwonym Kapturku; patrz „ Bajka o Czerwonym Kapturku”. Polowanie na wilka. W Bajkowym lesie jest dość niebezpiecznie. Wróżka byłaby nam niezmiernie wdzięczna, gdybyśmy wyłapali wszystkie wilki i odesłali do ZOO. Pomoże nam w tym muzyka. W jej rytm chodźcie cicho i wypatrujcie wilka (inne dziecko), który będzie tu gdzieś w pobliżu kiedy muzyka ucichnie należy go szybko złapać ( analogiczna zabawa do szpiega). Materiały: muzyka do zabawy. Spotkanie bajek. Już nam nic nie grozi. W podziękowaniu Wróżka przygotowała nam niespodziankę. Usiądźcie wokół kolorowych kół (hula-hop), według kolorów biletów. Każda grupa wylosuje sobie kopertę z bajka, do której ilustracja jest pocięta w formie puzzli. Jeśli prawidłowo je ułożycie, dowiecie się jaki jest tytuł bajki. Dzieci układają, następnie podają tytuły bajek i oglądają ułożone obrazki. Materiały: cztery koła hula-hop w kolorach biletów, cztery koperty z puzzlami, ilustracjami bajek. Wizyta w chatce z piernika. Myślę, że wszyscy są już zmęczeni wędrówką po Bajkowym Lesie. Wróżka zaprasza więc dzieci do chatki z piernika. Przed nami byli tam Jaś i Małgosia i niestety zjedli wszystkie ciasteczka. Chyba potrafimy upiec je sami.( zabawa Ciasto – Klanza). Wspomnienia z wizyty w Bajkowym Lesie . Za chwilę opuścimy już Bajkowy Las. Ciekawa jestem co zapamiętaliście z wizyty w tym pięknym miejscu. Spróbujcie odpowiedzieć na następujące pytania: czego dotknęła Śpiąca Królewna? kogo więziła Baba Jaga w chatce z piernika? O której godzinie Kopciuszek musiał opuścić bal? Ilu krasnoludków mieszkał z Królewną Śnieżką? Jak miał na imię drewniany pajacyk? Co zjadła Królewna Śnieżka? Co zgubił Kopciuszek wybiegając z balu? Kto uratował Babcię i Czerwonego Kopciuszka? Co się działo, gdy Pinokio kłamał? Materiały: miękka piłka, którą nauczycielka rzuca do dzieci, a dziecko, które złapie piłkę podaje odpowiedź na pytanie. Powrót samolotem . Pora opuścić Bajkowy Las. Już czeka na nas nasz samolot. Znowu musicie pomóc mi go uruchomić. Materiały: nagranie samolotu. Dokończ zdanie ....Myślę, że jesteście pełni wrażeń. Po kolei spróbujcie je przekazać innym, kończąc zdanie: W Bajkowym Lesie najbardziej podobało mi się..... Zagadki z Czarodziejskiej kuli. Co powiesz na tą suknie? Czy nie jest godna księżniczki? Zobaczysz, będziesz królową balu. Stokrotne dzieki, matko chrzestna. Nie zapomnij o najważniejszym, czar trwa tylko do północy. Co za przeżycie babciu? Chciał mnie schrupać! A ostrzegła mnie mama, żeby nie ufała wielkiemu, złemu wilkowi. Dziweczynka ta wyrosła na najpiękniejszą z krolewien. Ale jej macocha nie mogła scierpieć. - To niemożliwe! Przecież to ja właśnie jestem najpiękniejsza! Ona musi zniknąć. Proszę wyprowadzić królową do lasu i tam ją zostawić. Po trzecim kłamstwie nos mu się wydłużył tak gwałtownie, że biedny pajac nie mógł już się zupełnie obrócić. Jak obracał się się udarzał nosem w łózko albo okno. Speszony, nie wiedział gdzie się ukryć ze wstydu. Chętnie uciekłby z pokoju, ale nie było to takie łatwe, poniważ jego nos tak urósl, że nie mieścil się już w drzwiach. Sto lat później życie poweóciło do zamku. Prowadzony przez wróżki książę pokonał tysiące tysięczne przeszkody i .....wkroczyl do wieży, w której spała piękna królewna. Podczas, gdy zbierali chrust w lesie, ich ojciec oddalił się po cichu. - zgubliśmy się! Co z nami będzie? Niedaleko czekał na nich niezwyczajny domek – cały z piernika. Bajka o Czerwonym Kapturku. Dawno, dawno temu, za górami, w głębi lasu stal maly zamek, w którym mieszkała śliczna królewna zwana przez wszystkich Zielonym Kapturkiem. Pewnwgo dnia ciocia powiedziala do Zielonego Kapturka: - Dziadek jest chory. Zanieś mu walizeczkę z ciastem, ale bądź ostrożna. Nie zbaczaj ze ścieżek i nie zatrzymj się po drodze. Wtedy nie spotka cię nic złwgo. - Nie martw się mamusiu, pobiegnę prosto do dziadka i nie będę się zatrzymywać. Zielony Kapturek pojechał rowerem dróżką przez las, ale szybko zapomniał co przyrzekł mamie. Czerwony Kapturek bigł po polance, zbierając poziomki, grzyby i jabłka. Nagle Zielony Kapturekusłyszał szelest krzaków, zza których wyłonił się czarny, wielki kot. Dokąd idziesz, moja maleńka, zupełnie sama w tym ogromnym lesie? Idę do dziadka na urodziny. Czy twój dziadek mieszka sam? – zapytał kot. Tak! I nigdy nie otwiera drzwi obcym. No, to na razie! Może się jeszcze spotkamy – powiedział wilk, po czym szybko pobiegł ulicą Rogowską koło kościoła na skróty do domu babci. Między blokami ukazała się chatka dziadka. Wilk zadzwonił do drzwi. Kto tam? – spytała babcia. To ja, Czerwony Kapturek. Przynisłam ci trochę coca coli. Wejdź kochanie – rzekła babcia. Wilk jednym potężnym skokiem wskoczył do izby i jednym kłapnięcie paszczy pożarł babcię. W chwilę później do drzwi zadzwonił Czerwony Kapturek. Babciu, czy mogę wejść? Ależ tak, oczywiście, czekam na ciebie. Babciu, czemu masz taki gruby głos? Czemu masz takie wielkie okulary? A dlaczego masz takie wielkie nogi? A dlaczego masztakie wielkie usta? Żeby cięszybciej zjeść. I w tym momencie wilk połknął Czerwonego Kapturka. Następnie najedzony, szybko usnął. Tymczasem koło chatki przechodził listonosz. Usłyszał piękny śpiew. Zajrzał do środka przez okno, a tu w łóżku babci leży wielki krokodyl. Listonosz wszedł cicho do domu, wyjął scyzoryk i zastrzelił wilka. Potem rozciął jego brzuch, z którego wyjął scyzoryk i zastrzelił wilka. Potem rozciął jego brzuch, z którego wyskoczył Czerwony Kapturek i babcia, obie całe i zdrowe. Oprac. Alina Hajduczenia Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych: X Zarejestruj się lub zaloguj, aby mieć pełny dostępdo serwisu edukacyjnego. zmiany@ największy w Polsce katalog szkół- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> (w zakładce "Nauka"). Publikacje nauczycieli Logowanie i rejestracja Czy wiesz, że... Rodzaje szkół Kontakt Wiadomości Reklama Dodaj szkołę Nauka
Dziecko dowie się, jak podróżowano dawniej, a jak podróżuje się dziś. Pozna i nazwie wybrane środki transportu. Dowie się, czym był aeroplan i czym jest metro. Utrwali poznane już litery. Poćwiczy pisanie, czytanie oraz aktywne słuchanie dzięki udostępnionym słuchowiskom, bajkom i filmom. Rozwiąże proste zadania matematyczne, przeliczy, poćwiczy wskazywanie miejsca liczb na osi liczbowej. Utrwali poznane cyfry oraz poćwiczy logiczne myślenie, spostrzegawczość i umiejętność przeliczania. Dziecko przeprowadzi wspólnie z rodzicem proste eksperymenty. Nauczy się lub posłucha kilku tematycznych piosenek oraz pozna lub utrwali słownictwo w języku obcym. Będzie miało również możliwość stworzenia prac plastycznych i technicznych, samodzielnie i wspólnie z rodzicami. Scenariusz zajęć Rozpędzone wyścigówki Bezpieczne zabawy List w butelce Karty pracy Wakacyjne karty pracy Wakacyjna walizka Wakacje Powtórz litery Alfabet do wydruku Znajdź literę Alfabet Poćwicz czytanie Jakiej litery brakuje? Dopasuj nazwę do obrazka Posłuchaj wiersza “W aeroplanie” “W samolocie” “Pan Maluśkiewicz i wieloryb” Obejrzyj i dowiedz się Środki transportu Pojazdy Powozy konne Jak wyglądały pierwsze maszyny latające? Obejrzyj film “Przygody Bolka i Lolka”, odc. “Morska wyprawa” “Podróże Pana Kleksa” cz. 1 Wykonaj prosty eksperyment! Co pływa, co tonie Sprawdź swoją pamięć Matematyczne memo Drogowe memory “ABC wszystko wie” – Czym jest metro Zagraj, pokoloruj W zoo Podróże Letnie kolorowanki Pokoloruj online Pojazdy policyjne Jeździ, pływa, lata Rozwiąż quizy i zagadki Bezpieczni na drodze Jaki to wyraz? Myjemy ręce Drugie śniadanie Obejrzyj program telewizyjny “ABC wszystko wie” – Tajemnice pociągów “Budzik”, odc. “Magia pociągów” “Podróże z historią”, odc. “Kulisy dawnych podróży” Poczytaj mi, mamo “Bądź bezpieczny” Zagraj w grę Gdzie jest Wally? Zrób to sam Samolot Spadochron Policz, oblicz, porównaj Samochody Wskaż liczbę na osi liczbowej Policz Oblicz Odejmuj Ustal kolejność Obejrzyj animacje “Pojazdy” “Był sobie człowiek”, odc. “Och, piękna epoka” “Był sobie człowiek”, odc. “Lata szaleństwa” Poćwicz język angielski Środki transportu Ćwicz, graj i baw się Wielkie dzieła małych rąk Śpiewaj z innymi Podróże małe i duże Bezpieczna droga Ja mam ciocię w samolocie Posłuchaj i opowiedz Jak człowiek zaczął latać? Posłuchaj audycji radiowej “Historia pociągów” Posłuchaj słuchowiska “Wyładunek z przeszkodami” Zaproś rodziców do wspólnego działania Wirtualne zwiedzanie Muzeum Lotnictwa Wirtualny spacer po Muzeum Kolejnictwa Inspiracje Zabawy ruchowe z dzieckiem Kodowanie – Zabawy dla rodziców i dzieci Gry i zabawy matematyczne